Пости в Українській Греко-Католицькій Церкві

Піст в практиці Церкви існує від самих початків. Але з бігом часу кожна із конфесій встановила свою практику посту. Слід однак пам’ятати, що основна мета посту – духовна, тобто, насамперед, потрібно постити від гріха, злих схильностей. У дні посту необхідно стримуватись від лихих діл, думок, слів; зберігати погідність духу, внутрішній мир та радість. Стримування від гріха набагато важливіше ніж стримування від їжі, хоча це також необхідне та допомагає поборювати гріх, вправлятись у духовному зрості, духовному житті. Нам же потрібно пам’ятати та виконувати і одне і друге.

Практика посту в УГКЦ виглядає наступним чином:

1. В кожну п’ятницю року зобов’язує піст від продуктів та страв із м’ясом (окрім загальниць).
2. Великий Піст – св. Чотиридесятниця перед Воскресінням Христовим (кожного року в інший період, потрібно дивитись церковний календар):
В перший день посту і у Страсну П’ятницю – суворий піст, тобто слід стримуватись від вживання м’ясних та молочних страв. По середах та п’ятницях, а також у Страсну суботу – слід стриматись від м’ясних страв. В інші дні дозволено усі види продуктів та страв.
3. Петрівка – від Неділі Всіх Святих (кожного року в інший період, потрібно дивитись церковний календар) до свята Апостолів Петра і Павла (12 липня).
Стримуватись від вживання м’ясних продуктів у перший і останній день, а також в усі середи та п’ятниці посту. В інші дні дозволено вживати усі види продуктів та страв.

4. Спасівка – Успенський піст (від 14 до 28 серпня).
Стримуватись від вживання м’ясних продуктів у перший і останній день, а також в усі середи та п’ятниці посту.
Винятком є лише День Незалежності (24 серпня), коли, згідно із розпорядженням Синоду Єпископів УГКЦ, дозволяється вживати усі види продуктів та страв і не зобов’язують правила посного дня (танці, святкування, тощо.)

5. Пилипівка (з 28 листопада по 6 січня).
Стримуватись від вживання м’ясних продуктів у перший і останній день, а також в усі середи та п’ятниці посту.
Винятком є Новий рік (31 грудня – 1 січня), коли, згідно із розпорядженням Синоду Єпископів УГКЦ, дозволяється вживати усі види продуктів та страв і не зобов’язують правила посного дня (танці, святкування, тощо.)

В Надвечір’я Різдва (6 січня), Надвечір’я Богоявління (18 січня), Усікновення голови св. Івана Хрестителя ( 11 вересня), Воздвиження Хреста Господнього (27 вересня):
Стримуватись від вживання м’ясних продуктів. Проте слід зменшити кількість вживання їжі, тобто протягом дня їсти менше, ніж зазвичай. Вдовольнятися одноразовою їжею до ситості, з додатковими скромними підкріпленнями.

Загальниці:
З нагоди великих церковних свят, або перед довшими посними часами св. Церква дає загальне звільнення для всіх вірних від посту в середу та п ятницю. Такі часи це:
1. Час від Різдва Христового до Богоявлення.
2. Тиждень по неділі Митаря і Фарисея.
3. Світлий тиждень Пасхи.
4. Тиждень по зісланні Святого Духа.
В інші часи Церква дає тільки частинні звільнення від постів, особисті чи для певних груп людей, як наприклад для недужих, старців, тяжко працюючих, тощо.

Постити зобов’язані вірні греко-католицької Церкви віком від 14 років і до дня 59-річчя. В посні дні зобов’язує також утримання від участі в гучних забавах, танцях та подібних заходах. Звільняються від будь-якого посту особи: хворі; тим, кому потрібне повноцінне харчування; особи після операції; матері в часі вагітності, родів та аж до закінчення годування грудьми; подорожуючі; ті, що важко працюють; харчуються в громадських їдальнях чи в гостях і не мають змогу вибору їжі; учні та студенти в період підготовки та здачі екзаменів чи сесії (коли організм потребує повноцінного харчування).

Немає обов’язку постити (загальниця), якщо у посний день випаде свято, що вшановує Господа чи Богородицю (але не святого). В окремих випадках звільняти від обов’язку постити може місцевий єпископ, парох або сповідник, на підставі поданої прохачем причини.
Що стосується слухання музики чи розважальних програм, то слід із виваженням ставитись до цього виду речей. Загально беручи заборону справляння та участі у гучних забавах (танцях) містить у собі і заборону гучного слухання музики, тощо. Звідси слідує, що заборонено лише гучно її слухати, тому можна слухати її тихо. Проте слід зважати, щоб музика не звучала постійно, оскільки у Піст слід обмежити себе і у цій приємності. Також потрібно пам’ятати, що музика в цьому випадку (та й взагалі в цілому) повинна нести гармонію, позитив, бути будучою, корисною.