Як правильно хреститися

 

Хресне знамення, за вченням св. отців, треба робити так: склавши три пальці правої руки (як показано-на малюнку), торкнутися ними чола, живота, правого і лівого плеча (див. малюнок) і тільки тоді вже, опустивши руку, кланятися. При цьому говориться молитва:

1 – чоло – «В ім.’я Отця…»
2 – живіт – «…і Сина…»
3 – праве плече – «…і Святого…»
4 – ліве плече – «…Духа.» опускаючи руку – «Амінь.»

Три складені пальці правої руки означають три Божі особи – Отця, Сина (Ісус Христос) і Святого Духа, а два зігнуті – що Ісус Христос є Богом і людиною одночасно.

Про тих, хто знаменує себе всією п’ятірнею, чи кланяється, не закінчивши ще осіняти себе хресним знаменням, чи махають рукою в повітрі, чи по грудях, виказуючи цим свою непошану до Бога, сказано у святителя Іоана Златоуста, що їх «недоречному маханню біси радуються». Навпаки, хресне знамення, виконане чинно, з вірою і благоговінням, лякає бісів, втихомирює гріховні пристрасті і притягає Божу благодать.
Осіняти себе хресним знаменням треба не кваплячись: покласти його на чоло, на живіт, на праве плече і потім на ліве. І, тільки опустивши праву руку, кланятися, щоб мимоволі не допустити блюзнірства, «поламавши» покладений на себе хрест.
Варто стежити, щоб у нижньому положенні рука торкалася тіла нижче сонячного сплетіння. У цьому випадку ми маємо правильний хрест, якщо ж рука опускається лише до рівня грудей, то виходить перевернений хрест, як у сатаністів.

 

Робити все потрібно чинно, але вчасно і неквапливо (хреститися і кланятися не під час співу, а після закінчення його).